Gdzie jechać w góry z dzieckiem w wózku? Poznaj nasze propozycje!

0

Dla niektórych posiadanie dziecka wiąże się z ciągłymi ograniczeniami i dylematami. Dla innych maluch jest idealnym kompanem, który towarzyszy rodzicom nawet podczas dalekich wyjazdów. Czasem jedynym sposobem, żeby nie zwariować wśród domowych obowiązków, jest spakowanie walizek i udanie się na wycieczkę. Dokąd można wyjechać z małym dzieckiem, które jest żądne wrażeń i chętne do odkrywania świata? Oczywiście w góry! Dla osób, które mają wątpliwości co do takiej eskapady, pomocne okażą się poniższe wskazówki. Gdzie jechać w góry z dzieckiem w wózku? Sprawdzamy!

Zdobywanie szlaków z niemowlakiem, czyli gdzie udać się w góry z dzieckiem w wózku

Dla miłośników górskich wycieczek, zwłaszcza tych, które odbywają się znacznie częściej niż raz w roku, narodziny dziecka nie stanowią żadnej przeszkody w kontynuacji dotychczasowych pasji. Wręcz przeciwnie. Nowy członek rodziny to wręcz idealny pretekst, by wybrać się w górskie kotliny. Tym razem już w nieco powiększonym składzie. Gdzie można udać się w góry z dzieckiem, które jeździ w wózku? Cóż, pomysłów jest wiele. Wystarczy dostosować konkretny plan do swoich potrzeb. Kluczowe jest wybranie tras, po których będzie możliwy przejazd tym dziecięcym środkiem komunikacji. Wśród dostępnych wariantów są między innymi trasy w Tatrach, Pieninach, Beskidzie Śląskim lub Żywieckim.

Gdzie jechać w góry z maluchem w wózku? Dostosuj sprzęt do warunków

Gdy jedziemy w jakąkolwiek trasę samochodem, zawsze sprawdzamy stan techniczny pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku dziecięcego wózka. Zanim wybierzesz się w góry ze swoją pociechą, pamiętaj, by skontrolować jego stan. Uważnie sprawdź, czy nie posiada nadłamanych elementów. Istotne jest także to, czy koła są napompowane. Jeśli tak, warto wziąć ze sobą podstawowy sprzęt naprawczy w razie ewentualnego przebicia. Sprawdź także, czy wózek jest wyposażony w przeciwdeszczową folię, parasolkę i inne elementy, które mogą okazać się niezbędne podczas wędrówki.

Obowiązkowe części garderoby dla dziecka w góry

Każda górska wyprawa wiąże się z wielogodzinnym spacerem w różnych warunkach pogodowych. Jeśli będzie sprzyjać Wam słoneczna aura, warto wyposażyć szkraba w czapkę. Osłoni ona zarówno samą głowę, jak i oczy.

Podczas szczególnie gorących dni idealnie sprawdzi się chustka z daszkiem. Praktyczne rozwiązanie jest najlepsze dla najmłodszych. Chusta zawiązywana na dwa supełki daje możliwość pełnej regulacji. Dzięki temu z powodzeniem założysz ją na głowę niemowlaka i starszego dziecka. Możesz zdecydować się na wersję bawełnianą lub bambusową. Ta druga jest delikatna dla skóry, ma właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne. Jest to bardzo istotne w sytuacji, gdy dziecko się poci podczas aktywnego spaceru.

Jesienną porą w miejscach, gdzie będziesz zdobywać góry z dzieckiem w wózku, niska temperatura i chłodny wiatr zasugerują, że czas na cieplejsze nakrycie głowy. Tym razem wybierz komplet złożony z czapki i szalika. Najlepiej wykonanych z dzianiny swetrowej. Taki zestaw zapewni ochronę przed zimnem, przyjemnie otulając głowę i szyję.

Zestaw dla mamy – gdy jedziesz w góry z dzieckiem w wózku

Odpowiednie zaopatrzenie cieplne dla dziecka jest już zapewnione. A co przygotowała dla siebie jego mama? Pamiętaj, żeby nie lekceważyć często złudnej górskiej pogody. Specyfika gór polega na zmiennych warunkach atmosferycznych. Często w jednej chwili słońce znika, a pojawia się przenikliwy, zimny wiatr. Pakując torbę na wyjazd, nie zapomnij więc o owinięciu szyi ciepłą tkaniną. Wyjątkowo praktyczna, a jednocześnie stylowa okaże się chusta wykonana z dresowej dzianiny pętelkowej. Taki materiał jest miękki i przyjemny w dotyku.

Gdzie wybrać się w góry z dzieckiem w wózku? Poznaj łatwe szlaki

Wiele osób, rozważając pomysł udania się w góry, wyobraża sobie przedzieranie się z wózkiem przez gęste zarośla, korzystanie z łańcuchów czy wspinaczkę po skałach i ostatecznie rezygnuje z wyprawy. Zupełnie niepotrzebnie! Obecnie coraz więcej prostych górskich szlaków wiedzie drogą asfaltową lub szutrową. Nie są one problematyczne dla rodziców. Dzięki temu trasy te stają się bardziej dostępne dla rodzin z dziećmi, które jeszcze nie mogą pokonać drogi samodzielnie. Gdzie można wybrać się w góry z dzieckiem w wózku? Podpowiadamy:

1. Głazy Krasnoludków – zlokalizowane w Górach Stołowych górskie pasmo kończące się miejscem zwanym Zawory. We wsi Gorzeszów znajdziesz zjazd wiodący na szereg atrakcji, wśród których znajdują się skałki z piaskowca. Pamiętaj, żeby poruszać się po wytyczonych ścieżkach.

2. Pieniny i trasa do Czerwonego Klasztoru – wygodny spacerowy trakt dla lubiących długie wędrówki (trasa liczy około 12 km).

3. Dolina Kościeliska i Chochołowska w Tatrach, wraz z odwiedzinami Morskiego Oka – w pełni dostosowany do wózków dziecięcych szlak, w większości pokryty asfaltem. W dolinach zdecydowanie lepiej poradzi sobie wózek z pompowanymi kołami.

4. Beskid Śląski i Szyndzielnia – przemieszczając się ze schroniska do schroniska, możesz pokonać niezbyt wymagające trasy, ciesząc się widokiem Beskidów.

5. Beskid Żywiecki – Hala Boracza i Lipowska oraz Rysianka oferują ogromny otwarty teren z widokiem na szczyty znajdujące się w okolicy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl